Thursday, August 6, 2009

More canning...peaches and pears!

Look at these gorgeous pears! These only cost me $1 per 3 lbs. Oh yes!!! I will be making pear butter out of these beauties. Plus, I bought 40 more pounds of peaches. I know, I know, you probably think I'm crazy, but they were such a deal. In a previous post, I told you that I made 4 little jelly containers of peach butter. Uhhh, they're all gone. The kids went crazy over it. They love it on toast and the other night we put it on pancakes. It was CRAZY GOOD!!! So I'm going to make loads of it for this winter. Can't you imagine a blizzard outside and having a delicious scone or buttermilk biscuit topped with the lusciousness of summer by way of peach butter? I can't wait to scoff at the snow while indulging myself!!! Yes, I'm a summer baby! Needless to say, I'll be busy the next few days with my canning, but it will be so worth it!!!

No comments:

Post a Comment